BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ ÖZEL BÖLÜM

Taban puanlar, yüzdelik dilimler vs. vs… Daha önce gördüğünüz tüm tercih rehberlerini unutun! Mühendislik ama ne mühendisliği diyenler için dev hizmet! Bugün masaya Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümünü yatırıyoruz. Meraklıları için Bilişim nedir? Mühendisliği nasıl yapılır?

İŞTE BÖLÜM İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bilişim sistemleri, organizasyonel amaç ve hizmetlere ve hatta bu hedeflere varmak için bilgi teknolojisinin kullanımına odaklanmış olan bir mühendislik alanıdır. Bilişim Sistemleri Mühendisliği akademik alan olarak ele alındığında bilgisayar mühendisliği ile birlikte oldukça fazla benzerliğe sahiptir. Ancak, bilişim sistemleri mühendisliğinin konusu bir organizasyon ve onun bilgi sistemleri olduğu için burada bilgisayar mühendisliğinden ayrılır. İki program da birbirine yakın müfredatlara sahiptir ama farklı bölümlerdir belirtmekte fayda var.

“Bilişim sistem mühendisleri ne iş yapar?” sorusuna gelecek olursak arkadaşlar, teknolojinin bizi kuşatmasıyla birlikte an be an artan verinin toplanması, çeşitli sektörlerde kullanılacak hale getirilmek üzere işlenmesi, dağıtılması, depolanması ve bunların güvenlik koşulları gözetilerek yapılması gibi faaliyetleri yürütürler.  

Bu bölümden mezun olan arkadaşlarımız, bilişim alanında teknoloji müdürü, sistem mühendisi, uygulama geliştirme uzmanı ve ağ yöneticisi pozisyonunda çalışabilir. 

Bu programın yeni bir alan olarak karşımıza gelmesinin temel amacı kesinlikle her geçen gün artan teknolojik aletler ile başa çıkabilmeyi başarabilmektir. Çünkü kurumlar ve kuruluşlar bu tür gelişmeleri takip etmek ve adaptasyon sürecini acısız atlatmak konusunda beklendiği kadar esnek olamayabilir. Aslında bu da bilişim sistemleri mühendislerinin ne kadar geniş bir iş alanına sahip olduklarını gösterir.

BÖLÜMÜN SİZE UYGUN OLDUĞUNA KARAR VERDİYSENİZ SIRA GELDİ “NASIL BİR ÜNİVERSİTEDE?” SORUSUNA

Bilginin erişim ve dönüşümünü, işletme, endüstri ve bilgisayar bilimleri ile harmanlayarak sunan disiplinler arası İngilizce müfredatı varsa,

Teorinin pratik ile desteklendiği Bilişim Sistemleri Laboratuvarı, Bilişim ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı gibi tam donanımlı uygulama laboratuvarına sahipse,

Yenilikçi ve nitelikli bir akademik kadro ile eğitim veriyorsa,

Ortak Eğitim Programı kapsamında sektör-üniversite bağlantısını kurmuşsa,

Öğrencilerini uluslararası bir vizyonla yönlendiriyorsa,

Bölümü okumanız gereken üniversite tam da orası

BİRAZ DAHA YARDIM LAZIMSA LİNKİ