ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖZEL

“Mühendislik istiyorum ama ne mühendisliği bilmiyorum” mu diyorsunuz? Endüstri Mühendisi olun! Çok ciddiyim. Şimdi ne kadar ciddi olduğumu çok ciddi bir şekilde anlatacağım.

Dört Soru Dört Cevapla Endüstri Mühendisliği Neymiş Öğrenelim

Endüstri Mühendisliği nedir?

“Endüstri mühendisliği, insan, malzeme ve makinenin yer aldığı her sistemde verimliliği sağlamak adına bu sistemleri kuran ve devam ettiren mühendislik dalıdır. Bölümde en çok duyacağınız cümle minimum maliyet ve maksimum karı sağlamak olacaktır. Ana bölüm dersleri sistem kurma ve verimlilik hesapları yapmak üzerinedir. Modelleme, analitik düşünme ve optimizasyon yeteneğini en çok öne çıkaran branşlardan biridir.” Karışık mı oldu? O zaman şöyle özetleyeyim. Eğer bir endüstri mühendisi iseniz bölüme başladığınız andan itibaren aileniz tarafından bütün hesap kitap işleri size yıkılacak. İyi haberse gelecekte senede bir tatil yapan arkadaşlarınıza fark atarak aynı bütçe ile iki tatil ( biri yurt dışında), bir derby maçı, 3 konser, 4 tiyatro yapacaksınız. 

Endüstri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

“Üretim Planlama Mühendisi, Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı, Satış/Pazarlama Müdürü, Finansal Planlama Uzmanı, Lojistik Müdürü, Kalite Mühendisi, Güvenlik Mühendisi, ERP Danışmanı, İnsan Kaynakları Müdürü, Risk Yönetimi Uzmanı, Depo Müdürü, İş Geliştirme Uzmanı, Müfettiş, Portföy Yöneticisi…” 

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkânları nasıl?

“Yurt dışında iş imkânı en yüksek bölümlerden biridir. Ayrıca gidilen üniversiteye göre çeşitli programlar ile yurt dışına çıkma imkânına da sahip olunur.” 

Endüstri Mühendisliğinin geleceği nedir?

“Üretimin ve insanın olduğu her yerde çalışma imkânı bulabilen bir bölüm olan Endüstri Mühendisliği geleceği en parlak bölümlerden biri.”

Ama tabi seçeceğiniz üniversite aşağıdaki şartları sağlıyorsa

Tamamı İngilizce, öğrenci odaklı, proje ağırlıklı eğitim,

Son sınıfta gerçek firma, gerçek problem ve gerçek çözüm üzerine 2 yarıyıl süren bitirme projeleri ile mesleki deneyim, Ortak Eğitim Programı kapsamında sektör-üniversite bağlantısı

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite

IESC Öğrenci Kulübü ile yeniliklerin takibi ve sektörel etkinliklere katılım imkânı

ERP Yazılımları, istatistik ve modelleme yazılımları ve ergonomik cihazlar ile donatılmış 2 adet uygulama laboratuvarı

İlk tercihin burası olabilir.

BENDE BUNDAN İSTİYORUM DİYORSAN