ALTERNATİF TERCİH REHBERİ “GRAFİK TASARIM EDITION”

Taban puanlar, yüzdelik dilimler vs. vs… Daha önce gördüğünüz tüm tercih rehberlerini unutun! Madem önemli bir tercih yapıyoruz aldığımız puana göre tercih yapmayacağız elbette, karakterimize uygun olan bölümün puanını almayı hedefleyeceğiz. Peki, size uygun olan meslek hangisi olabilir? Belki de “Grafik Tasarım” iyi bir alternatiftir. Grafik Tasarımı Bölümü nedir? Ne değildir?

“Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir.”

Eş, dost, akrabaya bu tanım bir şey ifade etmez. Onlara bardakla kaşıkla tarif etmeniz gerekir. “Babaanne bak bu makarnanın ambalajını ben tasarladım, teyze bu izlediğin kanalın logosunu biz yaptık” gibi yaklaşırsanız bir süre sonra konu kafalarına oturur.

“Çalışma alanı oldukça geniş olan bu iş kolunda, tasarımcılar her türlü mecranın gereksinimlerine göre farklı programlar kullanarak temsil edilen konunun mesajını en doğru ifade eden, estetik ve teknik olarak iyi tasarlanmış görseller ortaya çıkarırlar. “

Bu demek değildir ki tasarımcı özgürdür, ne istiyorsa onu yapar! Müşteri ne istiyorsa aslında birazcık onu yapar. Fakat kendinize özgü bir stiliniz olursa ve ne yaptığınızı biliyorsanız tasarım göreceli de olsa aklın bir olan yoluna girer. Belli olmaz Kristal Elma’lara, Felix’lere koşarsınız.

“Grafik tasarımcı olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren grafik tasarımı bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Nitelikli bir grafik tasarımcı olmak için eğitimin yanı sıra özgün ve yaratıcı çalışmalara imza atmak gerekmektedir. “Grafik tasarımcısı unvanını almaya hak kazanan kişiler, reklam ajansları, kurumsal firmalar, tasarım stüdyoları gibi sahalarda çalışabilmektedir.”

Bütün bunların olabilmesi için herhangi bir üniversiteden mezun olmanız yeterli değildir. Yeteneklerinizi ortaya çıkarabilecek. Daha özgüne ve daha iyiye ulaşmanız için size fırsatlar sunan bir üniversiteye ihtiyacınız var. Yani burada önemli olan doğru üniversiteyi seçebilmekte.

PEKİ, HANGİ ÜNİVERSİTE?

İnsan, toplum ve çevre ile çok yönlü bir iletişimi öngören bir eğitim programına sahipse,

Fotoğraf stüdyosu, kalıp pozlama ve çok amaçlı atölyeler gibi çalışma alanlarını bünyesinde bulunduruyorsa,

Kuramsal eğitimin, uygulamalı eğitimle tamamlandığı, bilgisayar laboratuvarları varsa,

Ortak eğitim programı ile öğrenim sürecinde mesleki deneyim fırsatı sunabiliyorsa

Uluslararası yarışmalarda yüksek başarılar elde etmişse,

olmanız gereken yer tam da orası...

Tam da neresi olduğunu merak ediyorsanız