ALTERNATİF TERCİH REHBERİ: HUKUK EDITION

Taban puanlar, yüzdelik dilimler vs. vs…Daha önce gördüğünüz tüm tercih rehberlerini unutun! Madem önemli bir tercih yapıyoruz aldığımız puana göre tercih yapmayacağız elbette, karakterimize uygun olan bölümün puanını almayı hedefleyeceğiz. Peki, size uygun olan meslek hangisi olabilir? Bugün biraz Hukuk konuşalım olmaz mı?

Evet, geleceğini şekillendirmek, hele de bu yaşta bu sorumluluğu almak zor. Biliyoruz sınav stresi ve beklenti zaman zaman potansiyelini ortaya koymanı zorlaştırıyor. Tabi ki insanın hayatının geri kalanını, kısa bir süre için önüne konulan bir soru kitapçığı belirlememeli. Arkadaşlarınla bir araya geldiğinde sıklıkla bunlardan konuşuyorsunuz. Çünkü hepiniz aynı şartlarda yarışıyorsunuz. Eleştirilerinde haklı olman sistemi değiştirmiyor ve madem sen bu konuda adalet istiyorsun, öncelikle sistemin içine sızmalısın. Madem adalet istiyorsun sök al onu. Nasıl mı? İstikamet Hukuk Fakültesi…

 “Şeytanın Avukatı” filmindeki Kevin Lomax’ın karizmasını hatırladın mı? İşte Hukuk Fakültesine adım atar atmaz o karizmadan sende de olmayacak. Ama ilk adımı atmış olacaksın. Haklarını öğrenmeye başladıkça hak edilmeyen şeylere yasal çerçevede karşı koymanın yollarını bulacaksın. Dünya değişip dönüşecek, bir şeyleri sadece eleştiren ve değiştirmek için hiçbir önerisi olmayan insanlar var olmaya devam edecek. Fakat sen, zamanla tüm o sohbetlerden yavaş yavaş sıyrılacaksın. O zaman daha iyi anlamaya başlayacaksın ki sen farklısın. 

Şimdi tekrar karizma meselesine dönecek olursak, eğitiminde sona doğru yaklaşırken dünyaya damga vuran insanların hukuk eğitimi almış olmalarının tesadüf olmadığını iyiden iyiye anlayacaksın. Yani karizmatik doğulmuyor. Karizma hak edilen bir şey…  Hazır cevapların ve entelektüel birikiminle ortamları yakıyorsun. Üstelik dünyanın her zaman adalete ihtiyacı var. Dur bir dakika bir şey unuttuk! Bir sürü hukuk fakültesi var. Hangisini seçeceksin?

PEKİ, BÜTÜN BUNLAR İÇİN HERHANGİ BİR ÜNİVERSİTEDE HUKUK OKUMAK YETERLİ Mİ?

BAKALIM SANA NE LAZIM?

Hukuk Fakülteleri arasında saygın ve kitapları okutulan hukukçuların bulunduğu tam zamanlı akademik kadro

İhtiyaç duyulabilecek her türlü kaynağı barındıran yetkin kütüphane

Hukuk Klinikleri (Yasama Kliniği-Ombudsman Dostu Hukuk Kliniği) ve Bilişim Hukuku gibi kredili derslerden oluşan yenilikçi müfredat

Aktif çalışan öğrenci topluluklarının faaliyetleri ile sektörü tanıma imkânı

Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliğine (ELFA) tam üyelik

ŞİMDİ ATILIM ZAMANI HADİ KEŞFET!

Nasıl bir üniversitede bu eğitimi alman gerektiği konusunda fikrinin oluştuğunu düşünüyoruz. Ancak öncesinde aşağıda linke tıklayarak bölüm sayfamızı inceleyebilirsin.