YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İMALAT MÜHENDİSİ TİPOLOJİLERİNİ TANIMA REHBERİ

İmalat mühendisi nevi şahsına münhasır bir yapıya sahiptir. Geleceğin mesleğinin elinde olduğunu bilir ve yön verir. Aşağıda geleceğin mühendislerini yakından anlatmaya çalıştık.

Kimdir imalat mühendisi?

Üniversite Döneminde Nadiren Gördüğünüz, Mezuniyetinden Sonra Bir Daha Karşılaşmayacağınız COOL TİPLER

Onlara göre, İmalat Mühendisliği, soyut halde bulunan tasarımı en nitelikli, en hızlı ve en düşük maliyetle somut hale getirme becerisini kazandıran bir mühendislik dalıdır. Hayatı soyuttan, somuta taşıdıklarını bildiklerinden özgüvenleri yüksektir. Çok konuşmaz, icraat yaparlar. Cool insanlardır.  Anne muhabbetlerinde geçen “bilmem kimin oğlu/kızı bir şirketten iş teklif almış.” 
Cümlesindeki özne onlardır işte.

 

Doğuştan İstatistikçi, İlkokulda Bile Kurşun Kalemini Sizden Uygun Fiyata ve Kaliteli Bulan ARAŞTIRMACI TİPLER

Onlara göre, İmalat Mühendisliği geleceği doğru planlama sanatıdır. Üniversite tercihlerini yapmadan rakamları çoktan analiz etmiş olan bu arkadaşlar, Türkiye’de ve dünyada yapılan araştırmaların sonucunda İmalat Mühendisliğinin açık ara farkla geleceğin mesleği olduğunu çoktan bilmektedirler. Yaptıkları esprileri belki de birkaç ay sonra anlayıp ansızın çılgınlarca gülmenize sebep olan bu insanların, mezuniyetten kısa bir süre sonra sosyal medya hesaplarında iş durumlarına ülkenin sayılı şirketlerinden birinin ismini eklemeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

 

“Neden Biz de Yapmayalım? Neden Bizim Ekonomimiz de Büyümesin?” diyen 
İDEALİST TİPLER

Bu tiplere göre İmalat Mühendisliği “şimdi, burada ve kendi kaynaklarıyla” medeniyeti inşa edecek, imkânsızlık kelimesinin tanımının olmadığı bir yaşam biçimidir.  Çocukken hayal ettikleri oyuncakları hiçbir dükkânda bulamayan bu tipolojinin insanları, evdeki malzemelerle kendi oyun materyallerini üretmeye başlarlar. Üniversite tercihi meselesine sadece şahsi olarak yaklaşmayan bu arkadaşlar, yaşadıkları ülkeyi dünyada daha iyi yerlere taşıyacak bir alanda uzmanlaşmayı tercih ederler.

Mezuniyet sonrası iyi bir burs ile Avrupa’nın saygın üniversitelerinin birinde yüksek lisans patlatan idealist tipler, sonrasında ülkeye dönerek kendi şirketlerini kurarlar. Genellikle ekstrem sporlara ilgi duyduklarını söylemeden olmaz, çünkü sınırları zorlamak onların karakterlerinin bir parçası.

 

PEKİ, BÜTÜN BUNLAR İÇİN HERHANGİ BİR ÜNİVERSİTEDE BU BÖLÜMÜ OKUMAK YETERLİ Mİ?

Eğer tercih ettiğiniz üniversitede bunlar varsa;

1 Dil 1 İnsan

Tasarım ve uygulamaya ağırlık veren, tamamı İngilizce ve Modern bir müfredatla eğitim veriyorsa

Mezun Olduktan Sonra Değil, Çalışırken İşin Olsun

Sanayi destekli lisans araştırma projelerine aktif katılan ve uluslararası prestije sahip etkinliklere ev sahipliği yapan bir eğitim kurumu ise

Akredite edilmiş bölümde okuma farkı

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından akredite edilmişse

Yurt Dışı Planlarını Yaptın Mı?

Erasmus anlaşmaları ile uluslararası, güçlü bağlantıları varsa

Türkiye'de Tek

Bünyesinde Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, Boren Bor Kaplamaları Yetkinlik Merkezi gibi araştırma merkezlerinin kurulmasına öncülük etmişse

Kesinlikle doğru yerdesiniz...

Nasıl bir üniversitede bu eğitimi alman gerektiği konusunda fikrinin oluştuğunu düşünüyoruz. Ancak öncesinde aşağıda linke tıklayarak bölüm sayfamızı inceleyebilirsin.