DÜNYANIN YÜKÜNÜ OMUZLARINDA TAŞIYAN BÖLÜM: ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK

Taban puanlar, yüzdelik dilimler vs. vs… Daha önce gördüğünüz tüm tercih rehberlerini unutun! Dream catcher tercih rehberi olarak Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümünü masaya yatırıyoruz.
Uluslararası Ticaret ve Lojistik nedir, ne değildir?

“Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” konu olarak farklı ancak birbirleri ile yakından ilişkili iki alandan oluşmaktadır: Uluslararası Ticaret ve Lojistik. Son yıllarda, küreselleşme çerçevesindeki uluslararası mal ve hizmet ticareti ile sermaye akımları, geçmiş ile kıyaslanamayacak bir canlılığa ve karmaşıklığa ulaşmıştır. “Uluslararası ticaret” bilim dalının konusu farklı ülkelerde yerleşmiş şirketlerin veya çok uluslu şirketlerin yaptıkları ithalat ve ihracata ilişkin ekonomik temeller, işlemler ve uygulamalar, dış ticarette kullanılan belgeler, dış ticaretin finansmanı gibi farklı ancak birbirlerini tamamlayan alanlardan meydana gelmektedir. “Lojistik” bazen anlaşıldığı gibi sadece taşımacılık faaliyetinden ibaret değildir. Lojistik mal, hizmet, bilgi gibi hususların teslim alınması, depolanması, müşterinin gereksinim duyduğu noktaya kadar taşınması gibi etkinliklerin, ekonomik bir plân dâhilinde koordine edilmesi bilimidir.

Uluslararası ticaret eski bir ekonomik faaliyet olmakla birlikte küreselleşen ekonomik ilişkilere bağlı olarak giderek karmaşıklaşmakta ve uzmanlık gerektirmektedir. Dış ticaretin finansmanını sağlamak üzere uluslararası finansal piyasalarda çok sayıda finansal ürünler ortaya çıkmıştır. Firmaların, modern dış ticaret işlemlerini, çeşitli belgelerini, finansman usullerini bilen uzmanlara büyük gereksinimleri vardır. Diğer taraftan günümüz ekonomik ilişkilerinde ve dış ticarette lojistik uygulamaları da büyük önem kazanmıştır. Firmaların maliyetleri içinde lojistik masrafları büyük oranlara ulaşmıştır. Bu alanın uzmanlık gerektirmesinden dolayı firmalar giderek bu faaliyetlerini lojistik firmalarına devretmektedirler. Bu nedenlerle, uluslararası ticaret ve lojistik alanlarında uzmanlık kesinlikle bugünün ve geleceğin revaçta meslekleri arasında görülmektedir.

Günümüzde, yoğun ekonomik küreselleşme çerçevesinde uluslararası ticaret ve lojistik ile ilişkisi bulunmayan özel ve kamusal şirket kalmamıştır. Bu nedenle “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” mezunlarının çalışma alanları son derecede geniştir. Mezunlar tüm şirketlerin dış ticaret, finans, lojistik departmanlarında iş bulabilecek olmakla birlikte özellikle ithalat ve ihracat firmaları ile sayıları giderek artan lojistik firmalarında gelecek vaat eden işler ve saygın meslekî pozisyonlar bulabileceklerdir. Dört yıllık lisans öğretimi veren “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” ekonomi, uluslararası ticaret, finans, bankacılık ve lojistik alanlarında öğretim yapan diğer fakülte ve yüksek okul bölümlerine eşdeğer olduğu için, mezunların bu okullardan mezun olanların elde edebilecekleri tüm yasal haklara sahip olma olanakları da vardır.

BU MESLEK “GELECEKTEKİ SEN ” İÇİN İYİ BİR ALTERNATİF İSE TERCİHLERİNİZİ BUNA GÖRE ŞEKİLLENDİREBİLİRSİNİZ

Ama tabi seçeceğiniz üniversite

Farklı disiplinlerini bir arada sunan, evrensel nitelikleri olan uygulama ağırlıklı İngilizce müfredata sahipse,

Kahramankazan'da bulunan, lojistiğin kalbi, Ankara Lojistik Üssünde uygulamalı eğitim fırsatı veriyorsa

Yurtiçi ve Yurtdışı akademik, bürokratik ve piyasa odaklı aktif bağlantıları varsa,

Gözünüz kapalı o üniversiteyi seçebilirsiniz.

Zorunlu staj ile öğrenci iken sektör deneyimi sağlıyorsa

Hayallerinize ulaşmak hiç de zor değil.

BENDE BUNDAN İSTİYORUM DİYORSANIZ