İNSANLIK TARİHİNİN ESKİTEMEDİĞİ KARİZMASI İLE TIP OKUMANIN DAYANILMAZ ÇEKİCİLİĞİ

Birçok çocuğun hayalini süsler doktor olmak. Ne olacaksın sen büyüyünce diye sorulduğunda büyük çoğunluğu doktor olacağım der. Bu durum mesleğin ekonomik ve prestij sağlayan yanlarının yanı sıra tıp fakültesini kazanmanın, okumanın, bitirmenin zor olmasıyla da ilişkilidir. Madem böyle zorluklara katlanıyorsunuz durumu hafifletmek için hava da mı atmayasınız?

İşte Sadece Tıp Fakültesinde okuyanlar yaptığında garip gözükmeyen şeyler

Bu imajın en önemli parçası okulun içinde, kantine giderken ya da kısa süreliğine dışarı çıkarken boyundan hiç çıkmayan steteskoptur. Çünkü beyaz önlüğünüzün doktor önlüğü olduğunun anlaşılması için steteskop şart. Karıştırılmamanız lazım. Önlüğü çıkarmak zorunda olduğunuz belediye otobüsü, park, kafe gibi kamusal alanlarda ise tarzınızı tıp kitapları ile tamamlayabilirsiniz. Bunun içinde sezonun trend kitapları histoloji ve mikrobiyoloji, mevsime göre Sobotta Anatomi Atlası da işinizi görecektir.

Bu tavırda “AÇILIN!!! BEN DOKTORUM” özgüveni saklıdır. Bunun için yapılması gerekenler hastaneye akraba ziyaretine gidildiğinde hasta çizelgesini inceleyip “hımm, her şey yolunda görünüyor” demek. Parmağa batan kıymığa bir cerrah titizliği ile yaklaşmak. Biz fanilerin “mayasıl” olarak tabir ettiği nahoş rahatsızlıkları “hemeroid komplikasyonlarına benziyor”gibi artistik tabirler kullanmak suretiyle anlatmak şeklinde sıralanabilir.

Öncelikle bu bahanelerin yeteri kadar geçerli olmadığını sizden başka kimsenin bilmediğinden emin olabilirsiniz. Örneğin bir doktor adayı olarak saç dökülmenizi kesinlikle kalıtımla ilişkilendirmeyip, çok ders çalışmaya bağlayabilirsiniz. Özellikle devamını anlayamadığımız ders adları ile süslenmiş uzun bir konuşma ile taçlandırırsanız kesinlikle inanırız. Ani bir hareketten ya da sesten irkilip karizmanızı dağıttığınızda ise kadavra kozunuzu kullanın. Şaka yaptığınızı söyleyin. Kadavrayla o kadar haşır neşir olmuş insansınız yani lütfen.

ATILIM AVANTAJLARI BÖLÜMÜ

Gördünüz mü oldukça eğlenceli… Şakayı bir yana bırakırsak Tıp okunması oldukça zor bir bölümdür. Tam da bu yüzden yenilikçi ve doğru bir üniversite tercih etmek önemlidir.

PEKİ, HANGİ ÜNİVERSİTE?

Tercih edeceğiniz üniversite,

Yenilikçi ders içerikleri ile oluşturulmuş tamamı İngilizce müfredata sahipse,

Medicana International Ankara gibi bir hastane ile yaptığı işbirliği ile staj ve mezuniyet sonrası istihdam adımları attıysa, araştırma ve proje ortaklıkları fırsatı veriyorsa,

Başarısı uluslararası platformda ispatlanmış yöntemlerle birebir eğitim veriyorsa,

Araştırmacı ve nitelikli bir akademik kadroya sahipse,

Tıp alanındaki global gelişmeleri an be an takip eden dinamik bir yapıya sahipse,

Doğru yerdesiniz.

Nasıl bir üniversitede eğitim alman gerektiğini artık biliyorsunuz. Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.