ULUSLARARASI İLİŞKİLER EDITION

Taban puanlar, yüzdelik dilimler vs. vs… Daha önce gördüğünüz tüm tercih rehberlerini unutun! Dream catcher tercih rehberi olarak Uluslararası İlişkiler Bölümünü masaya yatırıyoruz. Halk arasında “ Danimarka ile mektup arkadaşıyım” olarak da bilinen bu bölüm nedir? Size neler katabilir?

“Mezun olunca ne olacaksın?” sorusuna net bir cevap vermekte zorlanan bölüm öğrencileri için kısaca tanım yapmak gerekirse, bu bölüm uluslararası ilişkiler ve dış politika kuramlarını Türkiye ve dünya politikasının uygulama alanlarına yansıtabilen mezunlar vermeyi amaç edinmiş bir lisans programıdır.

Bölümün multidisipliner bir bölüm oluşu sebebiyle birçok alanla ilgili olmak durumunda kalmanız, okumanız gereken bir sürü kitap, izlemeniz gereken bir sürü belgesel olduğu anlamına gelir. Konunuz gelişen ve küreselleşen dünya olunca, sürekli bilgi edinmek, yeni ve eski arasında bağlantılar kurmak, araştırmak, öğrenmek en temel ilkeniz olacaktır. Bu sayede dünyayı algılama şeklinizle diğer insanlardan farklı olur, donanımınız ve karizmanızla göz doldurursunuz. Bizden söylemesi.

Mesleğin en önemli özelliklerinden biri, olayları tek bir pencereden izlemek değil, herkesin gözünden analiz edebilmektir. Her ne kadar bölümde okurken derslerin ağırlığı yüzünden asosyal bir insan olduğunuzu düşünseniz de bu zihninizin size yaptığı bir aldatmacadır. Çünkü genel olarak uluslararası ilişkiler öğrencileri eğitimlerinin verdiği vizyon sayesinde insan ilişkilerinde de başarılılardır. Bölümde diğer bölümlere oranla yabancı öğrencilerin çok olması ve farklı kültürlere meraklı olmanın getirdiği avantaj da cabası. 

Mezun olduğunuzda ise diğer bölüm mezunlarına göre çok daha heyecanlı bir süreç sizi bekliyor olur. Yurtdışına çıkmak, farklı kültürler tanımak, farklı insanlarla tanışmak sahip olduğunuz lisans diploması ile oldukça kolay olur. 

BU MESLEK “GELECEKTEKİ SEN” İÇİN İYİ BİR ALTERNATİF İSE TERCİHLERİNİZİ BUNA GÖRE ŞEKİLLENDİREBİLİRSİNİZ

Ama tabi seçeceğiniz üniversite

Disiplinler arası yenilikçi müfredata sahipse

Uluslararası İlişkiler alanında markalaşan Diplomacy O’clock konferanslarına ev sahipliği yapıyorsa

Deneyimli bir akademik kadrosu varsa ve uluslararası bağlantıları kuvvetliyse

Ortak Eğitim Programı kapsamında sektör-üniversite bağlantısını çoktan kurmuşsa

Meslek hayatına hazırlayan kariyer toplantıları ve seminerlere sıkça yer veriyorsa

İlk tercihin burası olabilir.

BENDE BUNDAN İSTİYORUM DİYORSAN